Naturel Sızma Zeytinyağı

Ekiz Natürel Sızma Zeytinyağı, özenle seçilmiş zeytinlerin doğal niteliklerinde bir değişikliğe neden olmayacak ısıl ortamda, hijyenik koşullarda yağa dönüştürülmesi ile elde edilen, zeytin meyvesinin kendine has tadı, kokusu, aroması ve vitaminlerini yoğun olarak bünyesinde taşıyan, doğal haliyle doğrudan tüketilebilen, tadında acılık ve yakıcılık gibi olumlu özellikleri taşıyan ve hiç kusur içermeyen natürel zeytinyağıdır.

Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden en çok % 0,8 oranındadır.

Natürel Birinci Zeytinyağı

Ekiz Natürel Birinci Zeytinyağı zeytinlerin doğal niteliklerinde bir değişikliğe neden olmayacak ısıl ortamda, hijyenik koşullarda yağa dönüştürülmesi ile elde edilen, doğal haliyle doğrudan tüketilebilen, duyusal ve diğer karakteristikleri yönüyle kendi sınıfının özelliklerini taşıyan natürel zeytinyağıdır.

Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden en çok % 2,0 'dir.

Organik Sızma Zeytinyağı

Doğal ortamda, hiç zirai ilaç ve kimyasal madde kullanmadan, tamamen organik yöntemlerle, yetkili bir sertifikalandırma kuruluşunun gözetiminde yetiştirilen zeytinlerin bekletilmeden, doğal niteliklerinde bir değişikliğe neden olmayacak ısıl ortamda, kontinü zeytin sıkma tesislerinde, hijyenik koşullarda yağa dönüştürülmesi ile elde edilir. Organik Sertifikalandırma kuruluşu, kontrolünde geçen üretim sonuncunda elde edilen belli miktardaki yağı sertifikalar ve ürün sertifika bilgileri altında pazara sunulur.

Yetiştiği yöreye bağlı olarak taze zeytinin zengin meyve tat, koku ve aroması ile içerdiği tüm bileşenler ve vitaminler yağa geçer.

Serbest yağ asitliği en çok % 0,8' dir.

Rafine Zeytinyağı

Ham zeytinyağının doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metotlarla rafine edilmesi sonucu, tadı ve kokusu hafif, sarının değişik tonlarında rengi olan rafine zeytinyağı elde edilir.

Ekiz, ham zeytinyağını rafine etmek için fiziksel rafinasyon metodunu tercih etmektedir. Rafine işlemi sırasında hiç bir kimyasal madde eklenmez. Rafine zeytinyağı ambalajlı olarak tüketiciye sunulabileceği gibi, ağırlıklı olarak Riviera Zeytinyağı üretiminde kullanılmaktadır.

Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden en çok % 0.3 ' dır.

Riviera Zeytinyağı

Ekiz Riviera Zeytinyağı, rafine zeytinyağı ile Naturel Sızma zeytinyağının belirli oranlarda karıştırılması ile elde edilen, yeşilden sarıya değişebilen renkte, kendine özgü tat ve kokuda olan yağdır.

Karışımda kullanılan Naturel Sızma zeytinyağının tadı - kokusu ve aroması, nitelikli, hoşa giden özellikleri olan Riviera zeytinyağı üretiminde önemli rol oynar.

Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden en çok % 1.0 ' dır.