Sıkça Sorulan Sorular

1. Zeytinyağlarının kullanım alanları ve özellikleri nelerdir?

Rafine Zeytinyağı; Ham zeytinyağlarının rafine edilmesi ile elde edilen açık sarı renkte, tat ve kokusu hafif olan zeytinyağıdır.


• Naturel Sızma Zeytinyağı; Asitliği en çok %0,8 olan ve sadece filtre işleminden geçirilerek içindeki tortusundan arındırılan, kendine has tat, koku ve aromasıyla soğuk tüketim için ideal olan özellikle salata ve mezelerde kullanılabilen zeytinyağıdır.

• Riviera Zeytinyağı; Rafine ve Naturel Sızma zeytinyağlarının belli oranlarda karışımı ile elde edilen daha çok yemeklerde kullanıma uygun hafif bir zeytinyağıdır.

2. Şirket yağ alım politikanız var mıdır?

Kalite Sistemimiz içinde yer alan yağ satın alma sürecimiz yazılı olarak mevcuttur. Bu süreç çerçevesinde Türkiye çapında yağ alımlarımız hem aracılar hem de çiftçiler vasıtasıyla olup direk alımlarımızda olmaktadır. Ancak kalitesiz, bilinmedik ürünleri asla tesislerimize sokmamaktayız. Alım yapılacağı zaman düşünülen partiye ait numune ilk önce akredite edilmiş kendi “Laboratuvarımız” tarafından detaylı testlere tabi tutulmakta, ilgili ürünün alımı, ancak test sonuçlarının alım standartlarımıza uygunluğu teyit edildikten sonra gerçekleşmektedir.

3. Kurumsallaşma adına neler yapıyorsunuz?

Kökleri 1946 yılına dayanan Ekiz, bir Aile Şirketi olarak kurulmuş olup halen Ekiz ailesinin seçkin üyeleri tarafından yönetilmektedir. 2010 Temmuz ayında BORSA İSTANBUL A.Ş. ‘de işlem görmeye başlayan Ekiz hisse senetleri ile Şirket, Aile Şirketi yapısından Kurumsal Yapıya geçişini sağlamıştır. Şirket’in yapısı kurumsal esaslara dayanmakta olup, bu esaslardan bazıları aşağıdadır:

• Çalışanların iş ve görev tanımları yapılarak, ileriye yönelik yazılı kurallar, politikalar oluşturulmuştur.

• Tüm çalışanlar için yönetim geliştirme sistemi ve eğitimler sağlanmaktadır.

• Güçlü bir işletme kimliği oluşturulmuştur.

• Şirket mevzuatlar çerçevesinde kurumsal bir finans ve raporlama düzenine sahiptir.

4. İşe alım prosedürleriniz nedir?

Özgeçmişinizi ve çalışmak istediğiniz alanı www.ekizkimya.com sitemizde yer alan e-mail adresimize gönderdiğinizde başvurularınız değerlendirilmekte ve tüm bilgileriniz gizli tutularak, iş portalımızda saklanmaktadır. Ayrıca Profesyonel İnsan Kaynakları Şirketi ve
İŞKUR ‘a açılan ilan bildirimi ile Şirketimiz bünyesinde oluşan açık pozisyonları değerlendirmekteyiz.

5. Şirket’e talep, öneri ve şikayetlerimizi nasıl iletebiliriz?

Şirket kurumsal internet sitesinde bulunan iletişim formuna attığınız her mail, sistemimiz aracılığıyla ilgili kişilere iletilmektedir. Ayrıca web sitemizde belirtilen telefonlarımızdan görüşmek istediğiniz konuyla ilgili kişiye 08:00-17:30 mesai saatleri arasında ve e-mail adreslerine ulaşabilirsiniz. Taleplerinize ilgili kişiler en kısa zamanda geri dönüş yapmaktadırlar.

6. EKİZ hisse senetlerini nasıl alabiliriz?

EKIZ kodlu hisse senedimizi, herhangi bir banka ya da aracı kuruluşlardan yatırım hesabı açtırıp, bulunduğu pazar saatini dikkate alarak alabilirsiniz.

7. Ekiz' in geleceğe dönük hedefleri nelerdir?

Hedefimiz, müşterilerimize en kaliteli ürünü en uygun fiyatlarla tedarik edebilmek, sonsuz faydası olan zeytinyağının tüm nimetlerini tüm dünyaya tanıtabilmektir. Bir diğer fabrikamız ile Türkiye’nin portföyüne daha karlı, daha farklı, niş ürünler ekleyerek ihracata katkı sağlamak hedefiyle, kozmetik sanayiye adım atılmış, Türkiye’nin İLK ve TEK Bitkisel Skualen üreticisi olarak dünyaca ünlü kozmetik kimyasal devlerinin tedarikçisi pozisyonuna gelinmiştir.

8. Türkiye ve Dünya çapında Markalaşma adına şirketiniz neler yapıyor?

Ekiz markasının yanı sıra yeni trendlere göre oluşturulmuş, şirketimizin bünyesine özgü tasarlanmış 5 tane daha markamız mevcuttur. Markalarımızda müşterinin taleplerine uygun değişimler ve son trendlerin yakalanması amacımızdır. Markanın bir fenomene dönüşmesine sebep olan markanın altında yatan unsur, insan sağlığına verilen önem kapsamında kaliteden ödün verilmeden üretim yapmamızdır.